Listownik Codanii, lata 30-te.
Codania została założona dnia 5 VI 1930 r. z inicjatywy i na wzór K! Pomerania. Była korporacją uczelnianą i skupiała studentów Wyższej Szkoły Handlowej. Należała do tzw. korporacji morskich. Szczególnym celem stowarzyszenia było propagowanie w społeczeństwie idei morskiej, w szczególności polskiego ruchu zamorskiego oraz rozbudowy portu w Gdynii. W deklaracji ideowej napisano:
Banda dra Floriana Cierniewskiego
“Navigare necesse est - mądra ta dewiza starożytnych nie znalazła zrozumienia u naszych przodków. Nasze szlacheckie społeczeństwo nie tylko nie zrozumiało znaczenia dostępu do morza i znaczenia handlu, ale doprowadziło jeszcze do upadku miasta, aby pozbyć się z nich współzawodnika politycznego i zastąpiło je w życiu ekonomicznem narodu żywiołem dążącym do materialnego wyzyskania kraju i jego ludności, a mało zainteresowanym pomyślnym rozwojem państwa. (…) W 1920 r. na podstawie Traktatu Wersalskiego odzyskała Polska znowu morze i od społeczeństwa naszego będzie zależało, czy utrzyma je nadal. Herb Codanii, lata 30-te. Naród zrozumiał jego znaczenie: Wybudował port polski - Gdynię i otacza go swą opieką, lecz nie wystarczy by nasza polityka uważała zawsze za swoje główne zadanie rozwój handlu morskiego przez porty polskie i pod banderą polską. Potrzeba nam jeszcze ludzi, którzy zajmą się czynnie organizacją i administracją polskiego handlu zamorskiego. Wychowanie naszemu społeczeństwu takich przywódców dostarczenie mu tęgich i silnych fachowców jest celem i troską korporacji studenckiej młodzieży handlowej “Codania”.
Pod względem ideowym Codania należała do korporacji chrześcijańskich. Od 1930/31 r. była członkiem Zjednoczenia Polskich Akademickich Korporacji Chrześcijańskich. Kandydowała pod opieką K! Pomerania. Prawa członka rzeczywistego Zjednoczenia uzyskała w grudniu 1932 r.
Ustalona imienna lista członków Codanii obejmuje jedynie pięć nazwisk.
Brak wiadomości dotyczących powojennej działalności Codanii i spotkań jej członków.
Poniższa, niekompletna lista członków Codanii obejmuje zaledwie kilka nazwisk. Będziemy wdzięczni za jej uzupełnianie i korektę, przesyłanie danych biograficznych i fotografii członków korporacji (vide Kontakt), jak także za pomoc w poszukiwaniach materialnych śladów oraz wszelkich informacji o samej korporacji (vide Poszukiwania).
Listę członków opracowano na podstawie:
1) rozmów z rodzinami zmarłych członków Codanii,
2) informacji uzyskanych od Patryka Tomaszewskiego z K! Batoria.
Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 14 II 2009 r.
Ostatnia zmiana: 19 III 2020 r.
Propozycja cytowania: Bartłomiej P. Wróblewski, Korporacja Studentów Wyższej Szkoły Handlowej w Poznaniu “Codania”, (na:) www.archiwumkorporacyjne.pl, stan 19 III 2020 r.