W dniu poświęcenia sztandaru Lutycji w K! Lutyko-Venedya, Lwów 25 VI 1930 r.
Lutycja została założona w 1884 r. przez polskich studentów Instytutu Weterynaryjnego w Dorpacie, gdzie działała aż do końca pierwszej wojny światowej. W lipcu 1921 r. na zjeździe lekarzy weterynarii w Poznaniu członkowie Lutycji wraz z członkami drugiej dorpackiej korporacji weterynarzy Vendyi zawarli umowę o połączeniu obu konwentów w jedną wspólną korporację Lutyko-Vendya z siedzibą we Lwowie.
Pieczęć odnowionej Lutycji, połowa lat 30-tych.
Od uroczystości rocznicowych 45-lecia korporacji w 1929 r. jeden z założycieli dorpackiej Lutycji dr Jan Szukszta zaczął podejmować starania na rzecz silniejszego uzewnętrzniania tradycji Lutycji w działalności Lutyko-Venedyi. Na jego wniosek konwent Lutyko-Venedyi wyraził zgodę, aby noszono odznakę-plakietkę z barwami Lutycji, aby poczet sztandarowy nosił czapki Lutycji oraz aby w przyszłości istniał odrębny sztandar (proporzec) Lutycji. W 1930 r. odbyło się poświęcenie ufundowanego przez Jana Szuksztę proporca w barwach Lutycji. Miał wówczas zastrzec, że “gdyby kiedykolwiek nastąpił rozdział, aby proporzec ten (…) przeszedł na własność Lutycyi, bo nigdy przewidzieć nie można, co w przyszłości będzie”.
W 1934-35 Jan Szukszta rozpoczął starania na rzecz odnowienia samej Lutycji. Z jego inicjatywy w 1934 r. grupa członków warszawskiej K! Grunwaldja powołała K! Lutycję, która jednak nie rozwinęła działalności i po kilku miesiącach zanikła.
Odnowiona Lutycja, w środku siedzi Jan Szukszta, Lwów ok. 1935 r.
Wiosną 1935 r. z inicjatywy Jana Szukszty oraz ze wsparciem grupy dorpackich członków Lutycji - jak podaje Zbysław Popławski - czterech rycerzy i dwóch fuksów z K! Lutyko-Venedya utworzyło odnowioną K! Lutycję. Przyczyny podziału - jak się wydaje - były dwie. Po pierwsze, tlący się od lat konflikt wokół niedostatecznego zdaniem Jana Szukszty kultywowania tradycji Lutycji w Lutyko-Venedyi. Po drugie, istotniejszą rolę odegrać miały jednak motywy polityczne. Zdaniem Zbysława Popławskiego Lutyko-Venedya pozostawała zbyt niezależna od bezpośredniego wpływu czynników partyjnych na funkcjonowanie korporacji, co prowadziło do przekonania o jej sanacyjnym charakterze. Miało to stanowić podstawę do podjęcia decyzji przez tajną Straż Narodową o wsparciu rozłamu w korporacji oraz jego usankcjonowania w ogólnopolskim środowisku korporacyjnym.
Lwowskie Koło Międzykorporacyjne usankcjonowało powstały rozłam oraz uznało nowo zorganizowaną korporację za kontynuację dorpackiej Lutycji (data starszeństwa związkowego: 14 X 1884 r.). Decyzja ta była potwierdzona przez XII i XIII Zjazd Polskich Korporacji Akademickich w 1935 r. i 1937 r.
Odnowiona Lutycja była korporacją mało liczebną. Całkowita ustalona, choć niekompletna imienna lista członków z lat 1935-39 obejmuje jedynie osiem nazwisk (pełna lista członków Lutycji dorpackiej znajduje się w wykazie Lutyko-Venedyi).
Brak informacji o działalności Lutycji oraz spotkaniach jej członków w czasie wojny i okresie powojennym.
Odnowiona K! Lutycja (?), Lwów połowa lat 30-tych (?).
Poniższa, niekompletna lista członków odnowionej Lutycji obejmuje zaledwie kilka nazwisk. Będziemy wdzięczni za jej uzupełnianie i korektę, przesyłanie danych biograficznych i fotografii członków korporacji (vide Kontakt), jak także za pomoc w poszukiwaniach materialnych śladów oraz wszelkich informacji o samej korporacji (vide Poszukiwania).
Listę członków opracowano na podstawie:
1) Konrad Millak, Polskie stowarzyszenia studentów weterynarii w Dorpacie do 1918 roku, (w:) Zeszyty Naukowe SGGW - Seria Historyczna, z. 2, Warszawa 1965, s. 93 i n.,
2) Zbysław Popławski, Lista członków Polskiej Korporacji Akademickiej Lutyko-Venedya (Lwów), (w:) Polskie Korporacje Akademickie 1996, nr 11, s. 34 i n.,
3) wydawnictw encyklopedycznych i biograficznych oraz rozmów z rodzinami członków Korporacji Lutycja.
Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 14 II 2010 r.
Ostatnia zmiana: 27 X 2024 r.
Propozycja cytowania: Bartłomiej P. Wróblewski, Korporacja Lutycja (Dorpat, Lwów), (na:) www.archiwumkorporacyjne.pl, stan 27 X 2024 r.