W wirtualnym Muzeum Polskich Korporacji Akademickich zaprezentowano w formie osobnych opracowań historię oraz stan członkowski 10 korporacji spoza terenów II Rzeczypospolitej. Stanowiły one większość znaczących polskich korporacji funkcjonujących w owym czasie poza krajem. Na temat pozostałych korporacji (Filarecja z Paryża, Concordia i Antevia z Kowna, Fraternitas Inflantica i żeńska Plateria z Rygi, Grenoblia z Grenoble, Brunensia z Brna, Gaskonja z Louvain) wiadomo stosunkowo niewiele. Można mieć nadzieję, że w miarę powiększania zbiorów Archiwum Korporacyjnego także te związki doczekają się osobnych opracowań na stronie. Tymczasem już teraz zostaną one krótko zaprezentowane.
Poniższe, fragmentaryczne listy członków (w większości) mniejszych korporacji spoza granic II Rzeczypospolitej obejmują niewiele nazwisk. Będziemy wdzięczni za ich uzupełnianie i korektę, przesyłanie danych biograficznych i fotografii członków korporacji (vide Kontakt), jak także za pomoc w poszukiwaniach materialnych śladów oraz wszelkich informacji o samych korporacjach (vide Poszukiwania).
Data powstania: 1 II 1926 r.
Siedziba: Paryż
Barwy: granatowa – wiśniowa – stalowa
Dewiza: „Państwo, Duch, Honor, Nauka”
Rys historyczny
Filarecja została złożona dnia 1 II 1926 r. w Paryżu przez grupę ośmiu polskich korporantów. Ideologia Korporacji oparta była o tradycje wileńskich filaretów oraz o kult Józefa Piłsudskiego i Adama Mickiewicza. Widocznym znakiem tej łączności ideowej było przyjęcie na członka honorowego Filarecji Władysława Mickiewicza, syna wieszcza Adama Mickiewicza.
Korporacja współpracowała ściśle ze Stowarzyszeniem Studentów Polskich w Paryżu oraz innymi organizacjami polskimi we Francji, m.in. Związkiem Stowarzyszeń Polskich we Francji, Związkiem Towarzystw im. Józefa Piłsudskiego, Komitetem Pomocy Bezrobotnym, Ligą Morską i Kolonialną. Członkowie Filarecji należeli również do współzałożycieli oddziału francuskiego Ligi Obrony Powietrznej Państwa.
Od lat 20-tych działało w Paryżu Koło Przyjaciół Filarecji, które skupiało przedstawicieli życia naukowego i społecznego kolonii polskiej we Francji. Należeli do niego m.in. referent oświatowy Ambasady RP w Paryżu Regina Jędrzejewicz, reżyser i producent filmowy Starewicz, dyrektor Szkoły Batignolskiej Alfred Burzyński.
Korporacja wydawała periodyk “Filarecja w Paryżu”.
Siedziba stowarzyszenia mieściła się kolejno: przy ul. Michelet 9, na ul. Lamande 17, a następnie w dawnej szkole bajońskiej.
Całkowita ustalona, fragmentaryczna imienna lista członków obejmuje 38 nazwisk, w tym ośmiu członków honorowych. W 1929 r. liczyła 42 , a w 1933 r. podobnie ok. 40 członków.
Lista członków
Opublikowano: 28 VII 2010 r.
Ostatnia zmiana: 6 VI 2013 r.
Data powstania: 1928 r. (?)
Siedziba: Kowno
Barwy: ?
Dewiza: ?
Data powstania: 1929 r.
Siedziba: Kowno
Barwy: czerwona - zielona - biała
Dewiza: ?
Rys historyczny
Antevia powstała w wyniku nieporozumień w Korporacji Lauda, której kilku członków postanowiło stworzyć nowy związek. Został on zatwierdzony przez Senat Uniwersytetu w kwietniu 1929 r.
Nowa korporacja okazała się efemerydą i prawdopodobnie zaprzestała działalności już w 1930 r. Jak wynika z relacji I. Bukowskiej “Rozwiązana w związku z konfliktem z Laudą - który miał być zakończony pojedynkiem wszystkich ze wszystkimi. ‘Antevia’ przekonana przez poważnych działaczy ustąpiła i żeby wyjść z honorem została rozwiązana.”
Całkowita ustalona, niekompletna imienna lista członków obejmuje 14 nazwisk, w tym jednego członka honorowego.
Lista członków
Data powstania: 1929 r.
Siedziba: Ryga
Barwy: ?
Dewiza: ?
Rys historyczny
Fraternitas, podobnie jak żeńska korporacja Plateria, powstała z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Akademickiego na Łotwie. Zamysł powołania korporacji miał być próbą nawiązania przez izolowane w w życiu uniwersyteckim Stowarzyszenie lepszych kontaktów z dominującymi w życiu studenckim łotewskimi korporacjami akademickimi. Za radą K! Talavia, od 1928 r. skartelowaną z polską K! Welecja, postanowiono powołać dwie polskie korporacje, m.in. Fraternitas Inflantica.
Fraternitas kandydowała pod opieką K! Talavia, dzięki której pomocy udało się jej uzyskać akceptację innych ryskich korporacji.
W 1931 r. korporacja miała skupiać 89% studiujących w Rydze Polaków.
Data powstania: 1930 r.
Siedziba: Ryga
Barwy: ?
Dewiza: ?
Rys historyczny
Plateria, podobnie jak męska korporacja Fraternitas, powstała z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Akademickiego na Łotwie. Zamysł powołania korporacji miał być próbą nawiązania przez izolowane w w życiu uniwersyteckim Stowarzyszenie lepszych kontaktów z dominującymi w życiu studenckim łotewskimi korporacjami akademickimi. Za radą K! Talavia, od 1928 r. skartelowaną z polską K! Welecja, postanowiono powołać dwie polskie korporacje, m.in. Platerię.
Plateria kandydowała pod opieką żeńskiej K! Imperia, dzięki której pomocy udało się jej uzyskać akceptację innych ryskich korporacji.
Data powstania: przed 1933 r.
Siedziba: Grenoble
Barwy: ?
Dewiza: ?
Rys historyczny
Grenoblia została złożona przez polskich studentów Politechniki w Grenoble. Skupiała osoby o sympatiach piłsudczykowskich.
Całkowita ustalona, fragmentaryczna imienna lista członków obejmuje pięć nazwisk.
Lista członków
Data powstania: ?
Siedziba: Brno Morawskie
Barwy: ?
Dewiza: ?
Lista członków
Data powstania: przed X 1935 r.
Siedziba: Louvain
Barwy: granatowo-biało-czerwone
Dewiza:
Istnienie polskiej korporacji akademickiej w o nazwie Gaskonja w Louvain potwierdzone jest tylko przez jeden dokument. To zaproszenie na bal w Warszawie, który miał się odbyć 15 października 1935 r. w salonach “Café-Dancing Club” przy ul. Nowy Świat 15 w Warszawie. O korporacji nic bliższego nie wiadomo.
Zaproszenie na Bal Gaskończyków, 1935 r.
Bibliografia:
1) Polska młodzież akademicka we Francji, Wydawnictwo Korporacji “Filaretia”, Paryż 1928.
2) Daniel Pater, Polskie związki korporacyjne na obczyźnie w okresie międzywojennym, www.aquilonia.waw.pl.
Listy członków opracowano na podstawie:
1) materiałów archiwalnych z Archiwum Korporacyjnego,
2) wydawnictw encyklopedycznych i biograficznych oraz rozmów z rodzinami członków korporacji.
Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 28 VII 2010 r.
Ostatnia zmiana: 26 X 2024 r.
Propozycja cytowania: Bartłomiej P. Wróblewski, Mniejsze i mniej znane korporacje spoza granic II Rzeczypospolitej, (na:) www.archiwumkorporacyjne.pl, stan 26 X 2024 r.