Aktualności

Wyjątkowy dekiel Korporacji Palestria w Archiwum Korporacyjnym

Dekiel śp. Zbigniewa Tryburcego (1910-1970), absolwenta Państwowego Gimnazjum Męskiego im. Bolesława Prusa w Sosnowcu i prawa na Uniwersytecie Poznańskim, żołnierza ZWZ-AK, a po wojnie pracownika m.in. Państwowego Wydawnictwa Ekonomicznego i redaktora naczelnego „Przeglądu Bibliograficznego Piśmiennictwa Ekonomicznego”. Jedyna znana czapka korporacji poznańskich prawników - PALESTRII - została przekazana przez Rodzinę do Archiwum Korporacyjnego.

Wciąż poszukujemy czapek poznańskich korporacji Corona, Pomerania oraz Primislavia, Filomatia Posnaniensis, Ferrumia, a także najmniejszych korporacji z Poznania. Prosimy więc o pomoc w tym, z roku na rok, coraz trudniejszym zadaniu!

Dekiel Zbigniewa Tryburcego.

Opublikowano: 17 VIII 2024 r.

_________________________________________________________________________________________

Ponad 160 fotografii Kujawiaków - jednej z najwspanialszych polskich korporacji

W ostatnich trzech tygodniach na stronie cieszyńskiej Korporacji Kujawja umieściliśmy ponad 100 nowych zdjęć jej członków. Wiele wspaniałych życiorysów i historii.

Ta ziemiańska korporacja, o korzeniach w Lipsku, Poznaniu i Bydgoszczy, należy do najbardziej żywotnych polskich organizacji akademickich. Ustalenie ponad 160 wizerunków członków Kujawji było możliwe przede wszystkim dzięki opracowanemu w latach 80-tych przez F! Jerzego Chrzanowskiego albumowi “Pro memoria Korporacji Akademickiej Korporacji Kujawja”. Być może dzięki Państwu uda się dodać zdjęcia pozostałych Kujawiaków, a także innych członków polskich korporacji akademickich. DLA PAMIĘCI!

Prof. Bolesław Błażek.Jerzy Chrzanowski, 1933/34 r.Stefan Doerffer, 1933/34 r.Jan Domański, 1933/34 r.

Kazimierz Haller, 1929 r.Władysław Klimaszewski, prawd. 1930/31 r.Wojciech Kołaczkowski, 1928/29 r.Edmund Kotliński, 1928/29 r.

Ignacy Marinowicz, 1937/38 r.Hieronim Nielubowicz-Tukalski, lata 20-te.Bohdan Tymieniecki, prawd. lata 70-te.Krzysztof Potocki, 1930/31 r.

Opublikowano: 26 IV 2020 r.

_________________________________________________________________________________________

Unikatowy dekiel Korporacji Vilnensia w Archiwum Korporacyjnym

Dekiel śp. Edmunda Krupieńczyka (1904-1986), absolwenta Gimnazjum im. Zygmunta Augusta w Wilnie, po wojnie dyrektora Szpitala Zakaźnego i lekarza powiatowego w Grodzisku Mazowieckim. Jedyna znana czapka wileńskiej Korporacji VILNENSIA, przekazana ostatnio przez Rodzinę do Archiwum Korporacyjnego. Wciąż poszukujemy czapek wileńskich korporacji Cresovia, Piłsudia oraz Orientia, a także najmniejszych korporacji z Wilna. Prosimy więc o pomoc w tym, z roku na rok, coraz trudniejszym zadaniu!

Dekiel Edmunda Krupieńczyka.

Opublikowano: 26 IV 2020 r.

_________________________________________________________________________________________

Najstarsza poznańska pamiątka korporacyjna

Alfons Turbański, 1920 r.

Ten elegancki Pan z fajką to Stefan Turbański (ur. 1900 w Toruniu - zm. 1977 w Warszawie), Filister Korporacji Magna-Polonia, prawnik i kupiec. Pozostawił po sobie niezwykłe zdjęcie - najstarszą poznańską fotografię z akcentem korporacyjnym, podpisaną w dniu 5 maja 1920 r. Ma więc już niemal sto lat. A więc tylko miesiąc mniej niż poznański ruch korporacyjny, który w marcu obchodził 100-lecie.

_________________________________________________________________________________________

Była sobie LABORJA…

Do Archiwum Korporacyjnego trafiła legitymacja Stefana Wiązowskiego - jednocześnie jedyny znany materialny ślad po tej sanacyjnej korporacji z Warszawy. Może ktoś będzie w stanie powiedzieć coś o jej właścicielu albo odczyta nazwiska członków Prezydium Laborii widoczne na legitymacji?

Legitymacja korporacyjna Stefana Wiązowskiego.

Opublikowano: 31 III 2020 r.

_________________________________________________________________________________________

Najstarsi Kujawici

Stanisław Baehr, ok. 1921 r.Justyn Strumiłło, 1921 r.Karol Łącki, 1921 r.Stanisław Kretkowski, 1921 r.

Czesław Ziemięcki, ok. 1921 r.Bogdan Zieliński, ok. 1921 r.Ziemowit Szczawiński, ok. 1921 r.Antoni Kołodziejski, ok. 1921 r.

Dodaliśmy na stronie Korporacji Kujawja zdjęcia ośmiu członków stowarzyszenia z pierwszego okresu jego działalności w Bydgoszczy, w tym jego założycieli.

Opublikowano: 24 III 2020 r.

_________________________________________________________________________________________

Tomasz i Witold Kozłowscy. Filistrowie Primislavii

Tomasz Kozłowski, 1928 r.Witold Kozłowski, 1930 r.

Tomasz Kozłowski (1911-1970) - jak większość członków poznańskiej korporacji Primislavia - pochodził z rodziny ziemiańskiej. Niewiele o nim wiadomo poza faktem, że po wojnie osiadł w Niemczech i tam zmarł. Jego Ojciec Witold Kozłowski (1874-1939) został członkiem kooptowanym Primislavii, zapewne zachęcony przez swojego syna - wówczas studenta Uniwersytetu Poznańskiego. Gospodarował w majątku Dulsk w powiecie inowrocławskim. Był prezesem Koła Rolniczego w Łojewie. W listopadzie 1939 r. został rozstrzelany przez Niemców. RiP

Opublikowano: 22 III 2020 r.

_________________________________________________________________________________________

Witold Beil i Kazimierz Kopeć. Kuzyni z Pomeranii

Witold Beil, ok. 1932 r.Kazimierz Kopeć, prawd. 1926 r.

Wiktor Beil i Kazimierz Kopeć pochodzili z Pomorza. W czasie studiów należeli do poznańskiej korporacji “Pomerania“. Wiktor Beil (1907-1936) skończył prawo i został urzędnikiem, a w końcu starostą tucholskim. Zmarł w młodym wieku. Natomiast Kazimierz Kopeć (1906-1989) był filologiem klasycznym, walczył w wojnie obronnej 1939 r. Został w wzięty do niewoli i był osadzony w obozach jenieckich Prenzlau, Neubrandenburg, Grossborn, Sandbostel, Lubeka, do czasu wyzwolenia w maju 1945 r. W lipcu 1945 r. współorganizował Polskie Liceum Pedagogiczne i Gimnazjum w Bad Schwartau k. Lubeki, gdzie był m.in. wicedyrektorem. Należał też do inicjatorów przeniesienia szkoły do Polski, obejmując po jej ulokowaniu w Lubomierzu na Dolnym Śląsku funkcję dyrektora, którą sprawował przez piętnaście lat. RiP

Opublikowano: 21 III 2020 r.

O Archiwum  |  Muzeum Korporacyjne  |  Aktualności  |  Kontakt  |   English © Archiwum Korporacyjne     Nota prawna  |  Mapa serwisu  | 
Szukaj    »
created by { re.PUBLIK }