Od momentu powstania najważniejszą aktywnością Archiwum Korporacyjnego jest gromadzenie wiadomości i pamiątek po przedwojennych korporacjach oraz ich członkach.
W ciągu ostatnich 80 lat większość materialnych śladów po przedwojennych korporacjach uległa bezpowrotnie zniszczeniu. Aby uchronić jednak możliwie wiele z tego, co ocalało, gromadzimy wszelkie, w tym najdrobniejsze świadectwa działalności korporacji. W szczególności poszukujemy:
Czapka Aesculapii (Poznań) oraz karykatura członka Sparta (Warszawa).
Przy tej okazji warto wskazać na kilka charakterystycznych cech dla prawie wszystkich pamiątek związanych z korporacjami akademickimi.
Po pierwsze, występowanie cyrkla korporacyjnego tj. monogramu złożonego ze stylizowanych liter: V, C i F (od pierwszych liter łacińskiego zawołania “Vivat, Crescat, Floreat” tzn. “Niech żyje, wzrasta i rozkwita”) oraz pierwszej litery nazwy danej korporacji (np. w cyrklu korporacji Lechia jest to litera L) zakończonych wykrzyknikiem.
Cyrkiel Lechii (Poznań).
Po drugie, trójbarwność widoczna przede wszystkim na insygniach korporacyjnych (czapkach, szarfach, dewizkach itp.), ale także w postaci pasków, ornamentów i innych znaków na wydawnictwach oraz drukach.
Dewizka do zegarka Hermesii (Poznań).
Herb Obotritii (Lwów). Banda Magna-Polonii zakończona metalową sprzączką z wygrawerowanym cyrklem (Poznań).
Po trzecie, charakterystyczne terminy oraz skróty takie jak np.: konwent (inaczej korporacja) – skrót „K!”, filister – skrót „F!”, comiliton – skrót „C!”, fuks – skrót „f!” (nazwy oznaczające różne rodzaje członkostwa w korporacji), komers, fidułka, coetus (określenia różnych rodzajów spotkań korporacyjnych) - odnośnie terminologii korporacyjnej szerzej vide Muzeum Korporacyjne.
Za wszelką pomoc w poszukiwaniach materialnych śladów po korporacjach akademickich i ich członkach będziemy zobowiązani (vide Kontakt).
Opracowanie: Bartłomiej P. Wróblewski
Opublikowano: 12 IX 2007 r.
Ostatnia zmiana: 29 XI 2010 r.